Další úsek D35 z Časů do Ostrova je otevřen. Řidiči vzhlíží k obchvatu Vysokého Mýta

Nový úsek D35. Foto Ředitelství silnic a dálnicNový úsek D35. Foto Ředitelství silnic a dálnic

Slavnostním otevřením ve čtvrtek 22. prosince 2022 se prodloužila dálnice D35 o dalších 15 km. Nyní od opatovické dálniční křižovatky s D11 řidiči mohou jet po dálnici až k Ostrovu. Dopravě významně uleví až obchvat Vysokého Mýta.

Reklama

Dálnice D35 je důležitou spojnicí pro Pardubický kraj, avšak velký význam má pro celé Česko. Po úplném dokončení má být D35 alternativní trasou k D1, kdy spojí střed a sever Moravy s Prahou.

Nový úsek Časy - Ostrov původně měl být zprovozněn před dvěma lety. Kvůli průtahům nakonec řidiči na nový úsek přibližující se k Vysokému Mýtu vyjeli těsně před Vánocemi.

Do Mohelnice je nutné ještě postavit 77 kilometrů. Avšak už významně pomůže úsek, u kterého bude zahájena výstavba v roce 2023, konkrétně výstavba tunelu Homole. Zbývající práce na dálničním úseku, který bude obchvatem Vysokého Mýta, mají podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začít v roce 2024. Hotovo má být v roce 2026.

"Otevření druhého úseku dálnice D35 na území našeho kraje můžeme nepochybně nazvat předčasným vánočním dárkem pro všechny řidiče, kteří na tento moment a vůbec na dálnice D35 čekají desítky let. Jsem rád, že máme nyní v provozu úsek z Opatovic nad Labem až po Ostrov v délce přesahující 27 kilometrů,“ uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Začne stavba dalších úseků D35 na Moravu

"Jistě potěšující je, že se Ředitelství silnic a dálnic posunulo také v rámci úseků mimo nᚠkraj a v minulém týdnu získalo územní rozhodnutí pro 18 kilometrů dlouhý úsek ze Starého Města do Mohelnice, kde by se mělo začít stavět v roce 2025. Klíčové úseky pro nᚠregion jsou však ty v okolí Vysokého Mýta a Litomyšle, což jsou města, která trpí tranzitní dopravou procházející přímo centrem obou měst,“ dodal Martin Netolický.

Jako první úsek, kromě tunelu Homole (úsek Ostrov - Vysoké Mýto), je plánován Vysoké Mýto - Džbánov. Jako druhý úsek se zahájením stavby v roce 2023 je Janov - Opatovec. Tím začne výstavba D35 na Svitavsku.

Po roce 2024 mají být zahájeny stavby v úsecích Džbánov - Litomyšl, Litomyšl - Janov, Opatovec - Staré Město, Staré Město - Mohelnice.

ŘSD plánuje, že úsek D35 od Opatovce u Svitav k Mohelnici by už nestavělo, ale bylo by to v rámci financování PPP, jako je to nyní u dálnice D4 od Příbrami k Miroticím na Písecku.

Nový úsek D35 v části Časy - Ostrov zkrátí významně dobu jízdy, která je nyní kolem 40 minut. Nově díky odklonu od silnice I/35 to bude 15 minut. Navíc si oddechnou obyvatelé obcí jako Ostřetín, Vysoká, Jaroslav.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

Chceme bojovat o medaile, říká mladý basketbalista MatyᚠVrábel o ambicích Pardubic Chceme bojovat o medaile, říká mladý basketbalista MatyᚠVrábel o ambicích Pardubic
Modernizace a dostavba nemocnice v Rychnově nad Kněžnou je o kus dál. Kraj vybral firmu Modernizace a dostavba nemocnice v Rychnově nad Kněžnou je o kus dál. Kraj vybral firmu
Otevření nového úseku D35 kazí nepostavené přivaděče z Orlickoústecka Otevření nového úseku D35 kazí nepostavené přivaděče z Orlickoústecka

S Pardubicemi získal titul, s Hradcem Králové bronz, teď se trenér Václav Sýkora loučí s kariérou S Pardubicemi získal titul, s Hradcem Králové bronz, teď se trenér Václav Sýkora loučí s kariérou
Park v Jevíčku by se mohl dočkat revitalizace Park v Jevíčku by se mohl dočkat revitalizace
V jičínské nemocnici roste nový multifunkční pavilon V jičínské nemocnici roste nový multifunkční pavilon


Komentáře